Mandag 10. mars 2025
Nært og personlig
Det blir en intim og stemningsfull kveld i Kulturkirken Jakob når Heather Nova tar scenen foran et lydhørt publikum mandag kveld.
Av Marianne Lauritzen
Foto Ketil Martinsen
Singer-songwriter Heather Nova, eller gullstrupen fra Bermuda, leverer en følelsesladd forestilling som strekker seg over hele spekteret av hennes rike katalog, med fokus på nyutgivelsen Breath and Air. Men gamle hits blir det selvsagt også rom for.
Konserten er utsolgt og Jakobskirken er fullsatt. Heather Nova fyller kirkerommet med sin særegne stemme og tilstedeværelse. Den ærverdige kirken, kjent for sin utmerkede akustikk og intime atmosfære, er en perfekt ramme for Novas musikk. Det visste vi fra før, for hun besøkte samme arena for drøye to år siden.
Seansen starter med den vakre og smått meditative «Rewild Me» fra Pearl (2019), som umiddelbart setter tonen for kveldens reise inn i Novas musikalske univers – samt inn i lytterens egne tanker og følelser. Eller rettere sagt, så starter seansen med en cellosolo. Nova har nemlig med seg cellist Midori Jaeger som akkompagnerer henne hele konserten igjennom. Selv sverger Heather Nova til kassegitaren, med unntak av noen låter hvor hun tar plass ved pianoet.
Sakral stemning
Nova følger opp med nye «Ghost in My Room», en låt som minner en hel del om Mazzy Star, og ikoniske «Walk This World» fra Oyster (1994) – gjennombruddslåta som satte fart på karrieren hennes. Nova forteller en liten historie om hvordan denne lilla låta plutselig ble en stor låt som inviterte henne til steder over hele verden. Og mer reising blir det i ferske «The Lights of Sicily».
Den akustiske settingen, kombinert med Novas trillende vokal og poetiske tekster, skaper en nærmest sakral stemning i kirkerommet, hvor også lyden er upåklagelig.
Gjennom kvelden veksler Nova mellom eldre hits og nyere materiale. «The Wounds We Bled» fremføres med en rørende inderlighet, og viser hvordan hun klarer å balansere det skjøre og det kraftfulle, noe som er hennes signatur. Den akustiske settingen, kombinert med Novas trillende vokal og poetiske tekster, skaper en nærmest sakral stemning i kirkerommet, hvor også lyden er upåklagelig.
Midtveis i settet kommer et høydepunkt i form av «All I Need» fra Storm (2003) – en låt hun ikke spilte sist hun var her, ei heller på Parkteatret i 2019. Novas stemme får virkelig skinne i denne låta, som ser ut til å hypnotisere et andektig publikum. For publikum oppfører seg eksemplarisk under hele konserten, som om den høytidelige stemningen får folk til å være like tause som på teater. Det er helt nydelig å slippe en artist som må prøve å overdøve de private samtalene i salen.
Engler og demoner
Første singel fra den nye plata, «Hey Poseidon», høres ut som en fremtidig klassiker der Nova inntar pianokrakken for første gang. Her introduserer hun også en trommis som blir med dem de neste tre låtene. Før «Hey Poseidon» er ferdig plukker Nova opp gitaren igjen for en sømløs overgang til «Not Only Human». «Butterflies and Moths» derimot, hadde antakelig gjort seg hakket bedre uten trommer, da de virker litt forstyrrende og malplassert akkurat her.
Tilbake ved pianoet forteller Nova om bakgrunnen til «From Up Here», som er inspirert av en venn som døde brått og ikke får se barna sine vokse opp. «De døde blir som engler, fordi de minner oss på å leve fullt ut», sier hun før hun spiller en vakker versjon av denne låta hentet fra Breath and Air.
Heather Nova demonstrerer nok en gang hvorfor hun fortsatt har en lojal fanbase etter flere tiår i bransjen.
Fra sitt forrige besøk i Jakobskirken husker Nova at ingen nordmenn ville komme opp på scenen for å synge duett med henne. Det ble til slutt en svenske. Så hun prøver igjen for å se om det er noen norske som vil synge med på «London Rain (Nothing Heals Me Like You Do)» denne gangen. Hvorpå tre personer løper opp på scenen. De får kore med på låta alle sammen, men den eneste som kan synge av dem er selvfølgelig… svensk!
Lojal fanbase
Under koronapandemien ga Nova ut et album med coverlåter, Other Shores, og herfra får vi en versjon av The National sin «Fireproof». Til «Beginner» bytter Jaeger ut celloen med pianoet, før «Like Lovers Do» og episke «Island» avslutter hovedsettet.
Det blir stående applaus før Nova og Jaeger kommer tilbake for et par ekstranumre. Heather Nova innleder med å fortelle hvor mye hun setter pris på samlinger som dette nå som verden bare blir mer og mer crazy, før hun setter i gang med «Out in New Mexico» og «I Wanna Be Your Light». Til sistnevnte kommer også trommisen tilbake.
Heather Nova klarer på mesterlig vis å gjøre det store rommet i Kulturkirken Jakob til noe som føles nært og personlig. Hun demonstrerer nok en gang hvorfor hun fortsatt har en lojal fanbase etter flere tiår i bransjen, og hvorfor hennes konserter er en opplevelse man ikke bør gå glipp av.
Les også: Heather Nova @ Kulturkirken Jakob 2022
Settliste
- Rewild Me
- Ghost in My Room
- Walk This World
- The Lights of Sicily
- The Wounds We Bled
- Magnificent
- All I Need
- Hey Poseidon
- Not Only Human
- Butterflies and Moths
- From Up Here
- London Rain (Nothing Heals Me Like You Do)
- Fireproof
- Beginner
- Singing You Through
- Like Lovers Do
- Island
Encore:
- Out in New Mexico
- I Wanna Be Your Light